Sosyal Tesisler

En seçkin Cafe ve Restoranlara buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Haber

İstanbul’daki en güncel etkinlik ve kültür sanat haberleri.

Nasıl Gidilir ?

Nereye nasıl gideceğinizi burdan takip edebilirsiniz.

Lisan- ı İstanbul

Buram buram İstanbul kokan edebiyat parçacıkları.

İstanbulalem

Buyrun bizim aleme hepinizi bekleriz ;)

Anasayfa » Tarihi Mekanlar

Galata Kulesi (Galata Tower)

Yazar | Tarih 11 Haziran 2011 – 21:340 Yorum

İstanbul… tarih boyunca medeniyetlerin uğruna canlar verdiği o muhteşem şehir. Ve Galata Kulesi… istanbul tasavvur edildiğinde istanbulun sembollerinden biri olan ve istanbulun en muhteşem kulesi…

Galata Kulesi öyle bir kuledir ki kulenin tepesinden baktığınız zaman sizi hayalinizde bile canlandırması zor şahane bir güzellikle başbaşa bırakır. İstanbulun bu büyülü ve gözkamaştırıcı manzarasından gözlerinizi ayıramazsınız.

TARİHİ

İstanbul’un en eski ve en değerli yapıtlarından biri olan Galata Kulesi M.S. 507 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından İstanbul’un Galata semtine inşa edilmiş ve İstanbul’un sembollerinden biri olmuş bir kuledir. Tarih boyunca sayısız savaşlar, doğal felaketlere maruz kalmış ve formu ve görünümünün bir çok kez değişmesine rağmen inatla dimdik ayakta duragelmiş olan bu kulenin yerden, çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 69,90 metredir. Duvar kalınlığı 3,75 m, iç çapı 8,95 m, dış çapı da 16,45 metredir. Yapılan statik hesaplamalara göre ağırlığı yaklaşık 10.000 ton, kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşındandır.

Galata Kulesi’ni sıradan, basit bir kule olarak görmemek gerekir. İnşasından günümüze kadarki bu kuleye hakim olan her bir devlet farklı amaçlar için kullanmışdır bu kuleyi. İlk olarak Bizanslılar tarafından bir fener ve gözetleme kulesi olarak ahşaptan yapılmış ve kullanılmış olan bu kule, 1315 yılında hasıl olan büyük bir yangın sonucu harap düşmüş ancak Cenevizlilerin 1316 yılından başlayıp 1348 e kadar devam eden resterasyon çalışması ile İsa Kulesi adını alarak yeniden ve bu sefer yığma taştan inşa edilmiş ve savunma kulesi olarak kullanılması amaçlanmıştır. 1453 yılında zamanın en büyük, dahi ve cesur padişahı olan Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethiyle beraber o zamanki ismiyle İsa Kulesi Osmanlı Devleti’nin egemenliğine girmiştir. 15. Yy da kule zindan olarak kullanılmış ancak 16. Yy la gelindiğinde Takiyettin Efendi tarafından kule rasathane olarak işlev göstermiştir. 17. Yy da dünya tarihinde bir ilk yaşanmış ve hazerfen ahmet celebi Galata kulesinin zirvesine çıkmış, kollarına geniş kanatlar takıp üskürdar kıyılarına doğru uçarak Doğancılar semtine iniş yapmıstır. Galata Kulesi Osmanli döneminde, çesitli sebeplerle, fakat özellikle 1794 yilindaki (III. Selim dönemi) büyük Galata yangini nedeniyle II. Mahmut tarafindan 1832 de yeniden yaptirilmıştır. Bu restorasyonda biraz değişiklik yapılmıstır ve kule işaret kulesi olarak kullanılmak için biraz daha uzatılmıştır. 1967 kule yeniden restorasyona girmiş ve şuanki haline kavuşmuştur ve turistik tesis olarak işlev görmeye başlamıştır.

Ahmet Furkan ASILLIOĞLU

Share Button

Etiketler: , , , ,


Kayıt Olun Yeni Yazılar Mailine Gelsin:

Yorumlarınızla Bize Destek Olun!