Sosyal Tesisler

En seçkin Cafe ve Restoranlara buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Haber

İstanbul’daki en güncel etkinlik ve kültür sanat haberleri.

Nasıl Gidilir ?

Nereye nasıl gideceğinizi burdan takip edebilirsiniz.

Lisan- ı İstanbul

Buram buram İstanbul kokan edebiyat parçacıkları.

İstanbulalem

Buyrun bizim aleme hepinizi bekleriz ;)

Anasayfa » İstanbulalem

Üsküdar Uçurtma Müzesi – Röportaj

Yazar | Tarih 30 Nisan 2011 – 22:110 Yorum

Son günlerde medyada sık sık haberi yapılan, aslında varlığından pek de kimsenin haberdar olmadığı “Uçurtma Müzesi’nin” kapısını çalalım dedik. Kapıdan içeri girdiğimizde çalan telefonlar bilgisayar başında ayarlanan randevularla karşılaştık. Neden bu kadar yoğun olduklarını sonradan öğrendik. Uçurtma Müzesi’nin en aktif dönemi, içerisinde bulunduğumuz aylarmış. Ama bizler azimliydik. İstanbul’da böyle eğlenceli, küçüğüyle, büyüğüyle herkese hitap eden bir müze varda biz bundan takipçilerimizi neden haberdar etmeyelim dedik ve ısrarla yolumuza devam ettik. İşimizin ve röportajımızın takipçisi olduk, “Uçurtma Müzesi” hakkında Uçurtma Müzesi’nin Kurucusu Mehmet Naci Aköz ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Uçurtmacı kimliği ile Mehmet Naci Aköz kimdir?

Aslen Erzincan’lı olan Aköz, 1958 yılında Üsküdar Beylerbeyi’nde doğdu. Tüm çocukluğu Üsküdar’ın Toygar tepe semtinde sokak oyunları oynayarak geçti. Uçurtma ile ilk kez o zamanlar tanıştı. 1980 yılında uçurtma imalatı ve satışı yapmaya başladı. O yıl henüz yeni evlenmişti, para lazımdı ve para kazanmak için yapmaya çalıştığı işlerden biri de uçurtma yapıp satma fikriydi. Çıta, kâğıt, kuyruk ve sadece Üsküdar’daki bazı kırtasiyecilere ürün verdi.

1984 yılında Türkiye’nin ilk uçurtma yarışmasını düzenledi. Kendisinin projelendirdiği etkinliği Türkiye Çocuk Dergisi ile ortaklaşa yaptı. 1997 yılında Türkiye’nin ilk uluslar arası uçurtma festivalini projelendirdi ve uyguladı. Uzun yıllar hayalini kurduğu uluslar arası uçurtma festivalini projelendirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğun da, tüm organizasyonunu da üstlenerek hayata geçirdi.

Türkiye, ilk kez uluslar arası uçurtmacılar ve uçurtmalarla tanıştı. 4 ülkeden 9 uluslar arası yarışmacı Mehmet Naci Aköz’ün projesi için Türkiye’deydi. Bu olay, ülkemizin uçurtma tarihi açısından da oldukça önemliydi.

1997 – 2008 yılları arasında, 4 tanesi uluslar arası olmak üzere 23 il, 45İlçe de toplam 300’den fazla uçurtma organizasyonuna imza attı. Bugün itibari ile kurduğu müzedeki ürünlerin sayısı 700’ü geçti.

Toplamda 16 ülkeden gelen, 700’ün üzerinde üründen oluşan koleksiyonunda uçurtmalar, uçurtma yayınları, uçurtma malzemeleri ve uçurtma ile ilgili çeşitli objeler sergilenmektedir. Uçurtma Atölyesi’nde Mehmet Naci Aköz’ün öğrencisi olanların sayısı binlerle ifade edilebilir. İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin sabit dershanesinde ve Gezici Uçurtma Atölyesi’ndeki ( Alışveriş merkezleri, oteller, tatil köyleri, sivil toplum kuruluşları ve okullarda ) derslere katılarak uçurtma yapımını öğrenen öğrencilerin sayısı binlerle ifade edilmektedir.

Uçurtma sizin için neyi ifade ediyor?

Uçurtma özgürlüğü, baharı, neşeyi, doğayı, rahat olmayı, kimi yerde mücadeleyi hissettiriyor. Ama en kestirme ifadesiyle, kaç yaşında olursanız olun uçurtma uçurduğunuz zaman size çocukluğunuzu geri veriyor.

Uçurtma Müzesi projesiyle neyi amaçladınız?

Ülkemizdeki uçurtma kültürünü yeniden yeşertmek, yaşatmak, yaygınlaştırmak ve geliştirmek için yaptığım bir dizi çalışmanın içinde doğmuş bir projedir uçurtma müzesi. Bugün için 16 ülke ve koleksiyondaki 1500 parçalık ürün, inanıyorum ki, üç beş yıl sonra 50 sayısını aşan ülke ve 10 000’den çok fazla ürüne sahip bir koleksiyona kavuşarak dünyadaki diğer uçurtma müzeleri ile yarışır hale gelecektir.

Günümüz çocuklarının ilgi alanlarına bakarsak, uçurtma müzesi bir boşluğu mu dolduracak yoksa uçurtmaya hak ettiği değer mi ulaştıracak?

Bence her ikisi de, aslında doldurulmaya çalışılan boşlukta, hak ettiği değerin verilmesi de, sadece uçurtma olmamalı, asıl doldurulması gereken şey çocuklarımıza sokak oyunları kültürünü ve onları uygulayabilecekleri alanları geri vermek. Yerel yönetimler bu konuda oldukça geriden geliyorlar ve sadece günü kurtaracak projeler yapıyorlar. Oysa çocuklar, çocukluklarını kendi oyun ve oyuncaklarıyla oynayarak büyüseler ileriki yaşlarda çok daha başarılı olacaklardır. Kendi oyuncağını üreten çocuk, ileride ciddi projelere imza atacak bir yapıya kavuşacaktır.

Proje nasıl başladı biraz bahseder misiniz?

Uçurtma Müzesi kurma fikri akşamdan sabaha oluşmuş bir proje değil elbette.

1980 Yılında uçurtmacılığa başlamam, 1983 yılında bir uçurtma bayramında birinci seçilmem, 1984 yılında ülkemizin ilk uçurtma yarışmasını organize etmem, 1986 yılında ilk uçurtma kuruluşu olan Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliğini oluşturmam, 1991–94 Yılları arasında Hollanda’da yaşarken Avrupa da çeşitli uluslar arası uçurtma festivaline katılıp batı ve Uzakdoğu uçurtmalarını tanımam 1997 yılında ilk derneği kurmam, 1997 yılında ilk uluslar arası uçurtma festivalini projelendirip uygulama safhasına sokmam, 1999 yılında uluslar arası uçurtma festivalini ikinci kez projelendirip uygulama safhasına sokmam, 1998 yılında ilk uçurtma kulübünü kurmam 2005 yılında 3.uluslararası uçurtma festivalini organize etmem ve aralarda yapılan onlarca farklı etkinliğe imza atmam, yurtdışı gezilerimde uçurtma ve ilgili materyalleri toplamak için yaptığım özel gayretler tüm bu çalışmalar müze projesini başlatan, geliştiren ve nihayete erdiren çalışmalar oldu.

Uçurtmaları toplarken zorluk yaşadınız mı? Nasıl belirlediniz bu yerleri?

Zorluklar elbette oldu, kimi zaman küçük bir parça için tanımadığınız ülkelerde uçurtmacı veya oyuncakçı arıyorsunuz, kimi zaman karşılaştığınız halde cebinizde yeterli para olmadığı için alamadığınız bir uçurtmayı daha sonra çok daha fazlasını ödeyerek kargo ile ülkenize getirtiyorsunuz.  Ürünleri toplamak için hiç yer belirlemedim. Her nerede uçurtma ile ilgili ne bulduysam topladım, toplattırdım, toplatıyorum. Benim için ülkesi önemli değil, çok ülke ve farklı kültürler önemli. Çünkü ben dünya ölçeğinde bir kültürü yaşatmaya ve anlatmaya çalışıyorum

Uçurtma müzesine gelen ziyaretçiler başka ne gibi etkinliklerle karşılaşacak?

26 ülkeye ait toplamda 2000’i aşkın koleksiyona sahiptir. Uçurtma müze gezisi ücretsiz olup uçurtma atölyesine katılım için 10 TL malzeme bedeli ödenmektedir.

Bu güne kadar birçok etkinliğe imza atmışsınız.  Bunlardan biri de uçurtma festivali. Onunla ilgili neler söylemek istersiniz?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, bugüne kadar uçurtma odaklı yaptığım hemen her şey ülkemize yeni kazandırılan bir değerdir. Bu ülkede uçurtmayı ben icat etmedim, ancak bugün uçurtma kültürü yaşatılıyorsa inancım odur ki, buna ciddi katkılarım olmuştur. Uluslar arası uçurtma festivali ve yabancı model uçurtmalar da benim bu ülkeye kazandırdığım değerler arasındadır. Bu festivali ülkeye kazandırmamdaki en önemli etken benim üç yıl Hollanda’da yaşamam ve bu arada Hollanda, Almanya ve Belçika’daki uluslar arası festivallere katılmam, Fransa’daki uçurtmacılarla tanışmamdır.

Uçurtmamızı beraber yapalım projeniz çok ilgimizi çekti.  Hem sevdirmek için hem de öğretmek için uçurtmayı çocukların hayatına ait bir eşya haline getiriyorsunuz. Her türlü kolaylığı sunuyorsunuz onlara. Yeter ki uçurtma yapsınlar…

Uçurtma ile ilgili yaptığım her çalışmadan oldukça keyif alıyorum. Ama en çok hoşuma giden çabam çocuklara hatta büyüklere kendi uçurtmalarını kendilerinin yapmasına imkân tanıyan “Kendi uçurtmanı kendin yap” projesidir.

Bu çalışmaya katılan herkes çok mutlu oluyor. Dolayısıyla bende çok mutlu oluyorum.

Bir derginiz de var, uçurtma dergisi, İçeriğini nasıl oluşturuyorsunuz?

Dergimiz henüz yapım aşamasında, ancak gerek ülkemizden, gerekse tüm dünyadan uçurtma ile ilgili hemen her türlü bilgilendirmeleri yapacağız

Müzeye gelmeleri için çocuklara veya büyüklere ne söylemek istersiniz?

Mükemmel bir uçurtma müzesi ziyaretini kaçırmamalarını tavsiye ederiz.

2008 yılında Hürriyet Cumartesi tarafından “En iyi 10 kişisel müze” kategorisinde 6. seçilen müzemizin geçen yıl ki ziyaretçileri 8000’i geçmişti. Bu yıl daha Nisan ayında 10 000 sayısına ulaştık.

Peki, nerede bu uçurtma müzesi ve ne yapmamız gerekiyor bu güzel topluluğa katılmak için?

www.ucurtmadunyasi.com adresimize girdiğinizde adres ve krokiler sizi yönlendiriyor. Tarifi ise çok kolay, Üsküdar iskelede bulunan Yeni caminin denize bakan yönü değil de, diğer tarafındayız. Sahile 300 metre mesafedeyiz, kapımıza kadar araçla gelme imkânınız var. Hemen yanımız da otopark mevcut. Ancak gelmeden önce randevu almakta büyük yarar olduğunu söylemek isterim. Müzeye giriş ücretsiz. Atölye çalışmasına katılıp kendi uçurtmanızı kendiniz yapmak isterseniz sadece malzeme ücreti ödüyorsunuz.

Uçurtma ile alakalı unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

1 – 1983 yılında Çamlıca’da katıldığım uçurtma bayramında “Birinci sensin” denmesine rağmen ödül verilmeyişi.

2 – 1986 yılında emniyete “Uçurtma Derneği kurmak istiyorum, ne yapmam gerekir” dediğimde. “Hadi lan, ne uçurtma derneği” denilerek kapı dışarı edilmem.

3 – Hollanda’da 1991 yılında katıldığım ilk uluslar arası uçurtma festivalinde devasa uçurtmaları görünce “   Naci, uçurtma senin bildiğin uçurtma değil” diye kendi kendime konuştuğum an.

Mehmet Naci Aköz’ün kendi anlatımıylaUçurtma’nın hangi malzemelerden yapıldığını aşağodaki videodan izleyebilirsiniz.

Adres : Aziz Mahmud Hüdai Mah. Uncular Cad. Bakıcı Sok. No:12 Üsküdar

http://www.facebook.com/ucurtmamuzesi

http://www.ucurtmadunyasi.com/

Share Button

Etiketler: , , , , , , ,


Kayıt Olun Yeni Yazılar Mailine Gelsin:

Yorumlarınızla Bize Destek Olun!